Södra Vi IF fortsätter att arrangera Ulfveloppet. Det var 117 löpare som kom till start när den 48:e upplagan hölls på söndagen.
Löparna fick ett fint höstväder med sol och sval luft. Seniorerna sprang både 8 och 12 kilometer, där 12 kilometer för herrarna och 8 kilometer för damerna räknades som DM.
Endast sju löpare sprang i herrklassen och segraren Christofer Fogel, Högby IF, var över minuten snabbare än tvåan klubbkompisen Oliver Wykman.
16 damer sprang damklassen och Nelly Össmar, Högby IF, var två sekunder före Terese Friman vid målgången.
– Det är konstigt att det är så få i herrklassen med DM-status. Det är ingen klubb som vill anordna terräng-DM men vi har haft det sedan 2008, säger Mats Krantz i arrangörsklubben Södra Vi IF och fortsätter:
– Deltagarantalet har legat runt 120 löpare. Rent generellt är folk mer intresserade av andra typer av lopp nuförtiden, exempelvis Ironman.
Resultat:
Klass 1 DM Män 12 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Christofer Fogel .84 |
Högby IF |
00:42:06 |
2 |
Oliver Wykman -94 |
Högby IF |
00:43:18 |
3 |
Abel Zerom -92 |
IK Sisu |
00:44:00 |
4 |
Ken Slättengren -95 |
Högby IF |
00:45:04 |
5 |
Ola Slättengren -63 |
Högby IF |
00:50:07 |
6 |
Henric Blomberg |
Södra Vi IF |
00:59:16 |
7 |
Lukas Jälmestedt -84 |
Målilla-Mörlunda SKI |
00:59:41 |
|
Klass 2 DM Kvinnor 8 km |
|
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Nelly Össmar -03 |
Högby IF |
00:33:09 |
2 |
Terese Friman -84 |
Glasrikets RC |
00:33:11 |
3 |
Amanda Håkansson -97 |
Högby IF |
00:34:13 |
4 |
Maria Zaninotti -82 |
Västerviks OK |
00:36:22 |
5 |
Joanna Kilvéus |
Södra Vi |
00:37:48 |
6 |
Ulrika Wykman -68 |
Högby IF |
00:38:17 |
7 |
Klara Öberg -02 |
Högby IF |
00:38:23 |
8 |
Ann-Katrin Lundqvist -84 |
IK Sisu |
00:38:33 |
9 |
Susanne Eriksson |
Vimmerby SK |
00:40:35 |
10 |
Ellen Adolfsson -06 |
IK Sisu |
00:43:11 |
11 |
Rebecka Jälmestedt -92 |
Målilla-Mörlunda SKI |
00:44:43 |
12 |
Katarina Nilsson |
Högby IF |
00:45:41 |
13 |
Iréne Rohde |
Högby IF |
00:46:22 |
14 |
Malin Lundqvist -80 |
IK Sisu |
00:46:45 |
15 |
Alice Degerman |
Blackstad IF |
00:47:42 |
16 |
Lilian Brorsson -47 |
Högby IF |
00:58:28 |
|
Klass 3 Män 12 km |
|
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Axel Svensson |
Vimmerby |
00:51:50 |
2 |
Sebastian Andersson |
Hisings Kärra |
00:52:24 |
3 |
Niklas Gustafsson |
Vimmerby |
00:59:29 |
4 |
Rolf Johansson |
Västerviks OK |
01:00:14 |
5 |
Kjell-Åke Grindewih |
Södra Vi IF |
01:02:02 |
|
Klass 4 Kvinnor 12 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Anna Andersson |
Rumskulla |
01:03:55 |
2 |
Evelina Larsdotter |
Kisa |
01:08:22 |
|
Klass 5 Män 8 km |
|
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Anton Pettersson |
Åbro Bryggeri RF |
00:32:13 |
2 |
Anders Sjögrren |
Linköping |
00:32:15 |
3 |
Anders Degerman |
Blackstad IF |
00:37:54 |
4 |
Jörgen Pettersson |
Vimmerby |
00:38:41 |
5 |
Janne Borum |
Södra Vi |
00:38:48 |
6 |
Per Svensson |
Blackstad IF |
00:39:19 |
7 |
Robert Sjölund |
Vimmerby |
00:40:38 |
8 |
Jörgen Larsson |
Åbro KF |
00:43:59 |
9 |
Jimmy Lorentzen |
Vimmerby |
00:44:28 |
Klass 6 Kvinnor 8 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Emma Oskarsson |
Tälleryd |
00:44:12 |
2 |
Carina Lindblad |
Kalmar |
00:47:58 |
3 |
Ann-Katrin Johansson |
Västerviks OK |
01:09:56 |
4 |
Mikaela Johansson |
Västerviks OK |
01:21:42 |
|
Klass 7 Män 5 km |
|
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Hannes Degerman |
Blackstad IF |
00:29:06 |
2 |
Leo Andersson |
Hisings Kärra |
00:29:09 |
3 |
Mikael Moberg |
Kisa |
00:29:22 |
4 |
Karl Kullberg |
Björkfors GOIF |
00:30:44 |
5 |
Lars-Åke Kullberg |
Björkfors GOIF |
00:30:45 |
6 |
Kenneth Andersson |
|
00:40:56
|
|
Klass 8 Kvinnor 5 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Linnéa Lind |
Södra Vi IF |
00:23:43 |
2 |
Wilma Pettersson |
Vimmerby |
00:40:11 |
3 |
Ingela Andersson |
Hisings Kärra |
00:40:23 |
4 |
Jennie Agebjörn |
Vimmerby |
00:42:46 |
5 |
Inger Claesson |
Södra Vi IF |
00:50:00 |
6 |
Annelie Larsson |
Södra Vi IF |
00:50:00 |
Klass 9 Pojkar 05-06 2,5 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Rasmus af Ekensam -10 |
Vimmerby |
00:10:33 |
|
Klass 10 Flickor 05-06 2,5 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Zelda Alvehed -05 |
IFK Sävsjö |
00:10:31 |
2 |
Ellen Adolfsson -06 |
IK Sisu |
00:10:47 |
3 |
Tyra Stalebrant -06 |
Gamleby OK |
00:10:50 |
|
Klass 12 Flickor 07-08 1 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Matilda Isaksson -08 |
Södra Vi IF |
00:03:32 |
2 |
Amanda Lind |
Södra Vi IF |
00:03:53 |
3 |
Saga Nyman -08 |
Vimmerby |
00:05:31
|
Klass 13 Pojkar 09-10 1 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Theo Zaninotti -10 |
Västerviks OK |
00:03:38 |
2 |
Caspian Alvehed -09 |
IFK Sävsjö |
00:03:40 |
3 |
Denim Stridell |
Rumskulla |
00:04:07 |
Klass 14 Flickor 09-10 1 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Ida Lungberg -10 |
Västerviks OK |
00:03:49 |
2 |
Signe Isaksson -09 |
Södra Vi IF |
00:04:06 |
3 |
Nora Stark |
Västerviks OK |
00:04:09 |
4 |
Tuva Lundqvist -10 |
IK Sisu |
00:04:13 |
5 |
Amanda Svensson |
Södra Vi IF |
00:05:02 |
6 |
Linnea Andersson |
Hisings Kärra |
00:05:35 |
7 |
Josefin Hedlund |
Södra Vi |
00:05:48 |
Klass 15 Pojkar 11-12 1 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Kid Lundqvist |
IK Sisu |
00:04:14 |
2 |
Felix Kilvéus -12 |
Vimmerby |
00:04:18 |
3 |
Mattias AF Ekenstam |
Frödinge-Brantestad SK |
00:04:53 |
4 |
Simon Lundqvist -12 |
IK Sisu |
00:05:01 |
5 |
Jeff Gustafsson -11 |
Södra Vi IF |
00:05:06 |
6 |
Lucas Svensson |
Vimmerby |
00:05:08 |
7 |
Alfred Hansson |
Södra Vi IF |
00:05:51 |
8 |
Theo Lind |
Södra Vi IF |
00:05:57 |
9 |
Helmer Hansson |
Södra Vi IF |
00:07:14 |
|
Klass 16 Flickor 11-12 1 km |
Placering |
Namn |
Förening |
Sluttid |
1 |
Penny Lundqvist -12 |
IK Sisu |
00:04:25 |
2 |
Alma Lundqvist -11 |
IK Sisu |
00:04:26 |
3 |
Alicia Svensson -11 |
Vimmerby |
00:05:09 |
4 |
Stina Hansson Tidman |
Södra Vi IF |
00:05:52 |
Följande ungdomar sprang loppet på 300 meter:
Jake Gustafsson -13 |
Vimmerby |
Emil Lundqvist -14 |
IK Sisu |
Elliot Alvehed -14 |
IFK Sävsjö |
Lucas Svensson -13 |
Södra Vi IF |
Noah Agebjörn -13 |
Vimmerby |
Anton Nyman -15 |
Vimmerby |
Noel Zaninotti -18 |
Västerviks OK |
Ebbe Säkkberg -15 |
Södra Vi |
Hannes Lind |
Södra Vi IF |
Casper Holmberg -16 |
Vimmerby |
Liam Svensson |
Vimmerby |
Nilo Svensson |
Vimmerby |
Ludvig Svensson |
Vimmerby |
Måns Hansson |
Södra Vi IF |
August Hansson |
Södra Vi IF |
Vilgot Beijer |
Södra Vi IF |
Ebba Lampert -14 |
Silverdalen |
Elsa Lampert -17 |
Silverdalen |
Sally Agebjörn -16 |
Vimmerby |
Alice Lennstam -13 |
Södra Vi IF |
Nova Lorentzen |
Vimmerby |
Estelle Svensson -14 |
Vimmerby |
Nellie Holmberg -14 |
Vimmerby |
Alicia Svensson -15 |
Södra Vi |
Nellie Svensson |
Vimmerby |
Saga Nordin |
Vimmerby |
Wilda Beijer |
Södra Vi IF |
Alicia Hedlund |
Södra Vi |
Wilma Hedlund |
Södra Vi |
Minnea Johansson |
Rumskulla |
Novalie Johansson |
Rumskulla |
Alva Jälmestedt |
Målilla-Mörlunda SKI |