Nu är det klart vem som köpt huset på adressen Sågstugevägen 12 i Silverdalen av Bernt Harry Torbjörn Johansson. Nya ägare är Anna och Andreas Dick, 35 och 38 år. Priset blev 450 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i juli 2026. Det 85 kvadratmeter stora huset är byggt 1939.
Nyligen såldes ett annat hus en dryg kilometer därifrån, på Karlavägen 8. Där såldes ett 85 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 600 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts sju hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Centralgatan 1, som gick för 785 000 kronor.
Priserna på villor i Hultsfreds kommun har sjunkit med 2,0 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna stigit med 3,0 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året visar 12 procents ökning i Hultsfreds kommun och 2,4 procents ökning i länet.
I snitt får du betala 8 883 kronor per kvadratmeter i Hultsfreds kommun, mot 20 195 kronor per kvadratmeter i snitt i hela länet.