1 550 000 kronor fick Richard Flemming Peter Andersen, 37, från Alstermo ge för huset på Skogsrundan 38 i Hultsfred. Husets byggår är 1968 och det har en boyta på 128 kvadratmeter. Köpet från säljarna Linda Elisabeth Axemed och Johan Fredrik Kennmark blev klart i juni 2026.
För mindre än en månad sedan såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Norra Oskarsgatan 89. Där landade priset på 400 000 kronor för det 97 kvadratmeter stora huset.
Fastigheten har nu sålts två gånger på fyra år. Den senaste försäljningen var september 2021. Den gången landade prislappen på 1 650 000 kronor, vilket innebär att värdet minskat med 6 procent.
De senaste tolv månaderna har det sålts fyra hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Fridhemsgatan 24, som gick för 1 360 000 kronor.
Priserna på villor i Hultsfreds kommun har sjunkit med 2,0 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna stigit med 3,0 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året visar 12 procents ökning i Hultsfreds kommun och 2,4 procents ökning i länet.
I snitt måste du betala 8 883 kronor per kvadratmeter i Hultsfreds kommun, mot 20 195 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.