Annons:

Orsakade olycka med 1,78 promille i blodet – så blir påföljden

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Orsakade olycka med 1,78 promille i blodet – så blir påföljden

En man i 25-årsåldern hade 1,78 promille i blodet när han orsakade en trafikolycka. Nu döms han vid Kalmar tingsrätt för grovt rattfylleri.

Annons:

Det var den 9 februari i år som händelsen inträffade på Norrlandsvägen i Västervik. Mannen, som kvällen före körningen druckit några öl och några groggar, har berättat att han trodde att alkoholen gått ur kroppen när han satte sig vid ratten.

Mannen hann bara köra ett par hundra meter innan olyckan inträffade. Enligt honom var orsaken till olyckan att det var mörkt, kallt och halt den aktuella kvällen. 

Det visade sig sedan att mannen hade haft 1,78 promille i blodet under eller efter färden. Gränsen för grovt rattfylleri går vid 1,0 promille. 

"Han måste ha insett att det fanns en mycket stor risk att han var alkoholpåverkad när han valde att framföra bilen. Det faktum att han var alkoholpåverkad måste ha varit en bidragande faktor till att körningen slutade i en trafikolycka", skriver rätten.

Gärningens straffvärde motsvarar en månads fängelse. Mannen är sedan tidigare ostraffad och har riskerat att förlora sitt jobb vid en fängelsedom. Tingsrätten anser att det finns särskilda skäl till att bestämma påföljden till skyddstillsyn samt samhällstjänst i 40 timmar.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvastervik.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt