Annons:

Här får unga forma framtidens kommun – med hjälp av AI

Foto: Pressbild

Här får unga forma framtidens kommun – med hjälp av AI

I tisdags hade elever på Västerviks gymnasium möjlighet att bidra med sina tankar och visioner om hur kommunen ska se ut år 2050. Genom kreativt tänkande och digitala verktyg får ungdomarna möjlighet att påverka den kommande översiktsplanen. 

Annons:

Under vintern och våren 2025 genomförde Västerviks kommun 17 medborgardialoger som en del av arbetet med den nya översiktsplanen, ÖP2050. Dialogerna handlade om allt från näringsliv, äldrefrågor och kultur till kust, skärgård och social hållbarhet. Cirka 580 personer deltog, både på plats och digitalt.

Men en grupp har varit svår att nå: ungdomarna. Därför har kommunen nu tagit ett steg längre för att fånga deras perspektiv, och tisdags var turen kommen för Västerviks gymnasium att delta.

– Vi har hela tiden varit säkra på att vi ville göra något riktat till barn och unga, men inte helt på vilket sätt. Den här idén har växt fram sedan i somras. Det har varit prioriterat från politiskt håll att vi ska ha dialog med de yngre, och det har vi ju förstått att vi inte fångat in dem när vi haft våra andra dialoger,  Så det här är ett annat sätt att ge dem möjlighet att tycka till om framtidens Västervik, säger Maria Bolin, planarkitekt på Västerviks kommun och projektledare för Översiktsplanen.

Nu försöker man locka de ungas engagemang genom enkla och kreativa metoder. Bland annat har ungdomarna fått skapa visioner för olika platser i kommunen genom AI-genererade bilder. 

– Vi har bestämt ett antal platser som de kan välja på, runt 30 på olika orter i kommunen. Här får ungdomarna beskriva sin idé genom att besvara frågan: ”Om du fick drömma fritt, hur vill du att den här platsen ska se ut om 25 år?" Det kan vara allt möjligt som till exempel mer grönska, fler parkeringar, bättre möjlighet att cykla, stora lekplatser, vad som helst. Det vi gör sen är att vi matar in informationen i ett AI-verktyg tillsammans med en bild på platsen, så genererar den en bild av platsen men med de nya tilläggen.

Bilderna kommer sedan att användas för att få en övergripande bild av vad barn och unga vill ha i Västervik i framtiden. Förhoppningen är att bilderna ska visa om det finns några gemensamma trender, viljor och önskningar bland dem. 

Från gröna ytor till fotbollsplaner med Messi

Under Tjejkvällen, som genomfördes på stan för några veckor sedan, testade man verktyget för första gången och ett 20-tal bilder från barn och ungdomar kom in, med allt från små förändringar till stora visioner.

– Vi har fått in mycket grönska, blommor, färgglada miljöer och lekfulla ytor. Många vill ha mer belysning och ytor för barn och unga att vara på, berättar Maria Bolin.

Ett exempel på en oväntad vision kom från en fyraåring Han föreställde sig en fotbollsplan utanför Bökensved där Messi och Sommarskuggan skulle spela, en idé som visar på den fria och fantasifulla tanken hos de unga.

– Det hade man ju själv inte kommit på, säger Maria och skrattar.

Tre skolor får chansen att påverka framtiden

De tre planerade besöken på skolor under oktober ger ungdomar möjlighet att direkt påverka hur deras framtida hemstad ska se ut. Förutom Västerviks gymnasium, som deltog den 7 oktober, kommer teamet från ÖP2050 också att besöka Ankarsrums skola den 22 oktober och Östra Ringskolan den 23 oktober.

– Vi kommer stå på allmänna platser över lunchtid. Så vi hoppas att de som går förbi kommer stanna, och pedagoger och rektorer är informerade om att vi kommer vara på plats. 

Arbetet med att fånga ungdomarnas synpunkter är en prioriterad del i arbetet med ÖP2050, som ska forma Västerviks utveckling fram till 2050. Och även om det finns en mängd åsikter och idéer som samlats in från vuxna under de tidigare medborgardialogerna, är det viktigt för kommunen att också bredda perspektivet genom att inkludera de yngre.

– Vi har varit ute på de här dialogerna och samlat ihop bitar till vår godispåse kan man säga, med många bra idéer. Men om man frågar de yngre, är det då rätt sorts godis i påsen? Vi vill bredda den här metaforiska godispåsen, säger Maria Bolin.

Så försöker man nå ännu fler

Den som är barn eller ungdom i Västerviks kommun kan vara med och påverka översiktsplanen, även om de inte går på just dessa tre skolor. För den som är under 29 år finns också möjligheten att fylla i en enkät på kommunens hemsidor där man kan svara på några enkla frågor.

– Vi har inte möjlighet att besöka alla skolor tyvärr, men vi försöker sprida den här enkäten via rektorer och via fritidsgårdarna. Det är också ett sätt att tycka till, även om det inte är att man träffar oss på plats. 

Annons:

Tess Hartikka

tess.hartikka@dagensvastervik.se

076 127 51 90

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt