När man ska anställa ny personal inom äldreomsorgen framöver så kommer det att göras ett språktest, där man ska nå upp till nivå B2 i svenska språket. Vissa kommer bli erbjudna en kurs i svenska för att lyckas komma upp till kravet.
Foto: MostPhotos
Språktest ska införas för alla nyanställningar inom socialförvaltningen i Västerviks kommun, med undantag för personer med svensk högskoleutbildning.
Beslutet grundar sig dels i regeringens föreslagna lagändring som träder i kraft 1 juli 2026, där kommunerna åläggs att säkerställa att personal inom äldreomsorgen har ”relevant nivå av kunskaper i svenska språket”, definierad som just B2. Dels har också socialnämnden har diskussioner länge om att införa språkliga kompetenskrav inom omsorgen.
Modellen för testningen tas nu fram i samarbete mellan socialförvaltningen, Komvux och HR-avdelningen på kommun. Sedan kommer testerna att utföras av Komvux, och kravet sätts till nivå B2 enligt GERS.
För sommarvikarier gäller lägre nivå, B1, och då enbart i tal och hörförståelse.
"Språktester är en förutsättning"
Socialnämndens förste vice ordförande Marianne Hennel (M) betonade vid sammanträdet att frågan inte är ny.
– Det finns sedan tidigare en bred politisk samsyn om att goda språkkunskaper är en grundläggande förutsättning för trygg omsorg och tydlig kommunikation, säger hon.
S, C och V hade dock invändningar om själva testen.
– Under vårt gruppmöte kom fram till att vi antar förslaget om rätt språklig kompetens, men yrkade att det inte skulle införas språktester, säger Maud Lindqvist (S).
– Vi ser att språktester är en förutsättning för att vi ska få fram var i språknivån man ligger, kontrar orförande Maud Ärlebrant (KD).
De förtydligar att det inte måste vara kört bara för att man inte når B2. Personer som vid anställning inte klarar testet men i övrigt anses lämpliga ska ges möjlighet till en visstidsanställning i kombination med svenskastudier med målet att klara B2 nivån. Möjlighet till finansiering ges via äldreomsorgslyftet.
– Man kanske träffar en fantastisk medarbetare som vi vill ha in, men språknivån ligger inte där det är önskat. Då kommer det att tillföras en kurs. Syftet med det här språktestet är att öka kvalitén för de äldre och skapa en möjlighet att trivas bra tillsammans i arbetsgruppen, säger Marianne Hennel.
När ska man börja genomföra testerna?
– Det är inte helt bestämt. Det finns det nationella som kommer från 1 juli och införs i socialtjänstlagen. Tack vare att vi har haft det här på agendan ett tag så är vi lite förberedda. Vi kommer nog att komma före många andra kommuner, säger Joakim Nyman, kommunens socialchef.
Vad händer med de som redan jobbar som inte klarar språkkravet?
– I första hand kommer det här att användas när man rekryterar in någon ny. Men eftersom vi jobbar med friskfaktorer och kompetensbaserad rekrytering så är tanken att man i ett medarbetarsamtal kan se det här som ett verktyg. Om man ser att redan anställd personal skulle behöva utvecklas i sin språkliga kompetens så kan man erbjuda dem det, säger Marianne Hennel.