Annons:

  • Unik utställning – Här kan du kliva in i julkalendervärlden

    Nu har Tidstjuven-utställningen i Rådhuset öppnat för allmänheten. Foto: Sofie Gustafsson/Västervik Framåt

  • Unik utställning – Här kan du kliva in i julkalendervärlden

    Foto: Sofie Gustafsson/Västervik Framåt

Unik utställning – Här kan du kliva in i julkalendervärlden

Rådhusets entré har förvandlats till en julkalendervärld. På tisdagen öppnade den nya utställningen om årets SVT-julkalender Tidstjuven, som delvis spelats in i Västervik. Här kan både barn och vuxna se rekvisita, kulisser och "behind the scenes"-material.
– Det finns också mycket bildmaterial bakom kulisserna som man inte får se någon annanstans, säger Sofie Gustafsson, utställningsansvarig. 

Annons:

Utställningen kommer att vara öppen fram till slutet av januari. Sofie Gustafsson på Västervik Framåt är utställningsansvarig och berättar att de har fått låna mycket föremål och bildmaterial från Kalle Åstrand, som är regissör och manusförfattare för Tidstjuven. 

– Vi har haft tät kontakt med honom och fått kika lite vad som kommer hända i kalendern, så det var den första utgångspunkten när vi satte ihop utställningen, säger hon.

Uppbyggda kulisser

Inne i Rådhuset har Västervik Framåt byggt upp flera kulisser från kalendern. Bland annat har man med huvudpersonen Clints bevistavla som tittarna ser redan i första avsnittet. I Rådhuset kan besökarna vara med och hjälpa honom att hitta bevis och ledtrådar kring var hans pappa är någonstans. Julkalendern börjar nämligen med att Clints pappa försvinner spårlöst en julafton, och Clint gör allt han kan för att hitta honom igen.

Sofie Gustafssons personliga favoritdel av utställningen är ”Bildsköne Bengtssons skattkammare”, där man bland annat kan hitta tidskikaren som har en viktig roll i kalendern.

– Det kommer lite senare i kalendern men Bildsköne Bengtsson har ett gömställe i en ruin, och då har vi byggt upp som en ruinport där man kan krypa in i hans skattkammare, det tycker jag är extra kul.

Vad hoppas du att Västerviksborna tar med sig av utställningen?

 – Jag hoppas att man känner att man kommer närmare karaktärerna och känner att man får kliva in i den här magiska julkalendervärlden. se mer av mysteriet och historien. Jag hoppas att framför allt barnen blir mer nyfikna på kalendern och kan relatera mer till den, att det är extra häftigt att se de här föremålen som är med på TV:n, men också att se rådhuset och torget här utanför som ju är uppbyggt som Kråksjö Torg nu under vintern. Jag hoppas att man känner lite extra stolthet. 

Annons:

Tess Hartikka

tess.hartikka@dagensvastervik.se

076 127 51 90

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt