Friidrottsprofilen Mattias Sunneborn kommer till Kalmar och Västervik.
Foto: Bildbyrån
Föreläsningen presenteras av Byteatern Kalmar Länsteater och i Västervik sker den i samarbete med Västerviks Riksteaterförening.
I Kalmar kommer Mattias Sunneborn att ge sin föreläsning den 9 april på Byteatern och i Västervik blir det den 11 april på Mejeriet ungdoms- och kulturhus.
Sunneborn var den förste svensken att hoppa över åtta meter i längdhopp och har efter elitkarriären fortsatt att arbeta med frågor om hållbar prestation, fysisk hälsa och psykiskt välbefinnande.
Han har bland annat engagerat sig för Suicide Zero och föreläser bland annat om vardagsrörelse, återhämtning, stresshantering, kost, psykisk hälsa och målsättning som fungerar i praktiken.
"Livets skörhet"
Hans föreläsning beskrivs rymma både inspiration och allvar. Mattias Sunneborn berättar öppet om hur hans pappa dog i självmord när han var 15 år gammal och hur han kort därefter ensam flyttade från Gotland till Växjö för att börja på friidrottsgymnasiet.
Det är en erfarenhet som präglat hans engagemang för psykisk hälsa och hans sätt att tala om motgång, riktning och livskraft. Föreläsningen kan upplevas som en fördjupning till Byteaterns föreställning "Allt som är underbart" med Agnes Forstenberg.
– Föreställningen och föreläsningen kretsar båda kring psykisk hälsa, livets skörhet och vad som hjälpermänniskor att hålla fast vid hopp, mening och rörelse framåt. En stark helhet för den som vill fördjupa sig ifrågor om livskraft, återhämtning och hållbar hälsa, säger Jan Dzedins, teaterchef.