Så är statusen på Bökensved-projektet.
Samhällsbyggnadschef Daniel Nicklasson gästade på torsdagsförmiddagen Niklas Lind och Västerviks Framåt Studio Corona. Daniel Niklasson fick frågan hur statusen är med Bökensved – projektet.
- Vi har fokus på ishallen just nu. Det handlar om planläggning. Vi har också en dialog med föreningar som håller till på Bökensved och samtalar om vad de är i behov av, sa Daniel Niklasson.
Han vill inte säga når ishallen kommer att stå klar.
- Vi måste göra klart planarbetet först, men ishallen ska stå klar inom rimlig tid.
En fråga som samhällsbyggnadskontoret tittar på just nu är var fotboll ska spelas i Västervik.
- Är Bökensved en lämplig plats eller ska den flyttas till Karstorpsområdet, sa Daniel Niklasson.
En annan fråga som samhällsbyggnadskontoret tittar på är att flytta evenemangen som konserter till andra delar av Västervik.
- Det har genomförts en del musikkonserter på Bökensved, men vi tittar på andra områden där den typen av evenemang skulle kunna genomföras, för att inte störa närboende i området. Ett sådan plats vi tittar närmare på är att lägga konserter på gymnasiets idrottsplats, sa Daniel Niklasson.