Nu har Transportstyrelsen godkänt Mommehålsflygplats efter att den blivit förlängd med 399 meter.
Transportstyrelsen har beslutat att ge tillstånd att godkänna förlängningen av landningsbanan vid Mommehåls flygplats som nu är 1 199 meter. Från och med den 17 juni är landningsbanan formellt godkänd.
Godkännandet från Trafikverket kunde ha kommit mycket tidigare men har av olika anledningar fördröjts.
– Vi har gjort en ansökan om att få landningsbanan godkänd. Varför min föregångare inte hade gjort det vet jag inte, säger Daniel Niklasson, samhällsbyggnadschef i Västerviks kommun.
"Nu har vi det som krävs"
Det var tillsynsmyndigheten som påminde Västerviks kommun att det var lämpligt att söka tillstånd för den förlängda landningsbanan. Det är inte någon större sak men det innebär ändå att Västerviks kommun nu har full rådighet över landningsbanan och att man har det tillståndet i skrift.
– Nu har vi det som krävs för att få tillstånd för att kunna fortsätta diskussionen med markägare söder om landningsbanan för att plocka bort höga träd, söder om landningsbanan som stör inflygningen till Mommehåls flygplats, säger Daniel Niklasson.
Tas de höga träden ner kommer den förlängda landningsbanan att kunna användas som det var tänkt. Idag kan landningsbanan inte användas fullt ut på grund av de höga träden som finns i ett område söder om landningsbanan.
– Vi har större möjlighet att plocka bort de höga träden utan att få markägarens godkännande nu, säger Daniel Niklasson.