Annons:

MÄN FRÅN HULTSFRED I INTERN UPPGÖRELSE I VÄSTERVIK I DAG

Foto: Genrebild

MÄN FRÅN HULTSFRED I INTERN UPPGÖRELSE I VÄSTERVIK I DAG

En man bosatt i Hultsfred anmälde på tisdagseftermiddagen att han hade blivit attackerad av tre män i centrala Västervik. En anmälan om misshandel har upprättats.

Annons:

Enligt polisen rör det sig om en uppgörelse där samtliga de fyra inblandade männen känner varandra sedan tidigare och där händelsen ska ha föregåtts av ”internt tjafs”

Det var vid 13-tiden som målsäganden, en man i 25-årsåldern bosatt i Hultsfreds kommun, kontaktade polisen och berättade att han hade blivit misshandlad i centrala Västervik. Händelsen ska ha inträffat utanför Galleria Västerport.

– Han säger att han har blivit påhoppad av tre män som han känner sedan tidigare, och att en av dessa har misshandlat honom. Det ska handla om att han har fått ta emot knytnävsslag i ansiktet, berättar Leif Fransson, presstalesperson vid polisens regionledningscentral.

Målsäganden ska inte ha blivit allvarligt skadad och behövde inte uppsöka sjukvård. Mannen som misstänks för misshandeln är även han i 25-årsåldern och från Hultsfreds kommun.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagensvastervik.se

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt