Annons:

Brottsoffer och polisen gillrade fälla – man misstänks för häleri

Bilden är en genrebild. Foto: Bildbyrån

Brottsoffer och polisen gillrade fälla – man misstänks för häleri

2024 stals en moped i Örebro. Tillsammans med polisen har ägaren kunnat spåra den till Gamleby där den beslagtogs häromdagen. Nu misstänks en man i kommunen för häleri.

Annons:

Det är nu snart två år sedan en man i 40-årsåldern från Örebrotrakten fick sin moped stulen. Nyligen fick han se att mopeden, som är av ett ovanligt märke, dök upp till försäljning på nätet.

Ägaren ska då ha tagit kontakt med säljaren och utgett sig för att vara en intresserad köpare. Samtidigt tog han kontakt med polisen och tillsammans gillrade de en fälla och strålade samman med säljaren på plats i Gamleby.

– Mopeden togs i beslag och kan nu återlämnas till dess rättmätige ägare. En man i 50-årsåldern bosatt i Västerviks kommun misstänks för häleri, berättar Ulf Gollungberg vid polisen.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagensvastervik.se

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt