I utställningen kommer man kunna följa utvecklingen av den klassiska köksassisten.
Foto: Pressbild
Utställningen visar utvecklingen av Ankarsrum Assistent Original från 1940 och framåt.
I ett pressmeddelande från Ankarsrums hembygdsförening berättar de att samlingen inkluderar i stort sett alla de maskiner och tillbehör som har tillverkats, samt trycksaker som belyser produktens historia och dess anpassning till förändrade behov i köken.
”Assistentens utveckling är ett mycket bra exempel på svensk design-och industrihistoria där behovet av hjälp och effektivisering i köket har kombinerats med hållbarhetsperspektivet genom att de flesta tillbehören fungerar på alla assistenter oavsett årsmodell”, skriver de i pressmeddelandet.
I Aktiveumhuset där utställningen äger rum finns det också en mycket stor samling av de olika föremål som tillverkats i Ankarsrums bruk, till exempel spisar, kaminer, emaljskyltar och grytor.
Efter invigningen den 16 maj kommer utställningen vara öppen varje söndag till den sista augusti.