Guldkant har sagt upp hyresavtalet för sin deliverksamhet mitt i centrala Västervik.
Foto: Pressbild
För nästan tio år sedan öppnade Guldkant Deli upp i korsningen mellan Bredgatan och Storgatan, mitt i centrala Västervik. Nu kan restaurangens tid i lokalen vara över. Hyresavtalet är uppsagt och lokalen ligger ute som tillgänglig för andra aktörer.
– Dels så kollar vi lite olika alternativ på marknaden. Kommer någon med ett bud kan vi gärna sälja det som finns i lokalen, eller så kan vi få en kalasbra hyra och vara kvar eller så kan vi tänka oss att flytta verksamheten, berättar Jonas Settlin.
Ni har inte fattat beslut om att lägga ned den här delen?
– Nej nej, vi har sagt upp hyreskontraktet och tittar på olika alternativ. Kan vi få till en bra framtidstro kan vi tänka oss att stanna. Hittar vi en annan lokal som passar kan vi flytta dit, vi öppnar för olika möjligheter.
Ser du någon risk att verksamheten läggs ned?
– Det får vi se längs resans gång. Fokus nu är att driva det vidare. Vi får se var vi hamnar. Som det är just nu fungerar det helt okej. Lokalen har sina begränsningar i ventilation vilket gör att man är lite handlingsförlamad. Det har inte varit några svåra år utan det är en stabil och trygg verksamhet som bottnat i vad den ska göra.
"Haft en jäkligt bra relation med dem"
Guldkant hoppas komma fram till ett beslut före sommaren.
För ni några förhandlingar med hyresvärden?
– Inte i dagsläget.
Om ni ska vara kvar, vill ni få ned hyran?
– Det säger jag verkligen inte. Vi har känt tidigare hyresvärd och haft en jäkligt bra relation med dem. Ska man vara kvar behöver lokalen ha vissa förutsättningar för att vi ska kunna utveckla verksamheten. Vi tycker att vi har en produkt som fungerar och det kommer vi inte lägga ned. När hyresavtalet går ut har det löpt i åtta år, det är rätt lång tid och vi vill titta på olika alternativ, säger Jonas Settlin.
"Behövs en större aktör"
Vimmerbyföretaget VBO Fastighets AB tog över fastigheten vid årsskiftet. Simon Fransson är hyresvärd.
– De har känt att den inte varit tillräckligt lönsam och vill fokusera på annat. Det är en väldigt fin lokal vid det största shoppingstråket i Västervik. Den är mest lämpad för restaurangverksamhet, men det går att bygga om lokalen också.
VBO söker en ny hyresgäst från 1 november.
– Jag tror inte att det är så svårt att hyra ut den, men det gäller att få ut budskapet. Det behövs en större aktör som kan satsa på den här typen av lokal.