Taco Bar fortsätter nu sin expansion och etablerar sig i Västervik. Ett hyresavtal och franchiseavtal har tecknats och restaurangen kommer öppna i en centralt belägen lokal på Bredgatan 8 i Västervik.
Det är Andreas Andersson, Christoffer Jönsson och Tobias Fiebig som är franchisetagare och de ser fram emot att driva restaurangen och introducera Taco Bars Tex-Mex-koncept till Västerviksborna.
– Vi älskar Taco Bars koncept och ser verkligen fram emot att kunna erbjuda Västerviksborna detta redan i vår. Vi tror det finns en stor efterfrågan på en plats där man får njuta av en härlig stund med tacos och tex-mex i en avslappnad och trivsam miljö, säger Andreas Andersson i ett pressmeddelande.
"Spännande stad"
Linda Eriksson, som är vd för Taco Bars, ser etableringen som en viktig del i kedjans tillväxt.
– Västervik är en spännande stad med stor potential, och vi har länge velat etablera oss här. Vi är glada över att ha hittat rätt franchisetagare och ser fram emot att välkomna Västerviksborna till en ny restaurangupplevelse, med våra klassiker såsom Nacho de Luxe, Quesadillas och Soft tacos, säger hon.
Restaurangen hamnar mitt i stan och Simon Ringborg Fransson från VBO Fastighets AB, som äger fastigheten, ser positivt på etableringen som ger ett tillskott till stadens restaurangutbud.
– Det är väldigt positivt att en stark varumärkesaktör som Taco Bar väljer Västervik. Vi ser fram emot att få in en restaurang som kommer att bidra till ett ännu mer levande stadsliv.
Ska öppna i april
Taco Bar planerar att öppna i Västervik i april månad. Rekrytering av personal påbörjas inom kort. Taco Bar har funnits sedan 1983 och har ett 50-tal restauranger i Sverige.