Vladimir Zec brinner för alternativ medicin och att arbeta holistiskt. Nu startar han en egen klinik.
Foto: Privat
Vladimir Zec berättar att han brinner för alternativ medicin och beskriver sin holistiska inriktning som ett sätt att arbeta brett och anpassat efter varje enskild patient.
– Inom holistisk behandling finns ingen universell metod. Varje kropp reagerar olika och varje patient bär sin egen orsak till besvären. Jag använder flera verktyg. Jag brukar jämföra det med att snickare till exempel inte kan använda sig bara av en yxa för att få till en ordentlig stol. På samma sätt behöver jag använda flera tekniker och verktyg för att hjälpa kroppen tillbaka till funktion, säger han.
Det nya centret ska erbjuda en rad behandlingsmetoder, bland annat mjuk osteopati, akupressur, reflexologi enligt koreansk modell (Su Jok), cupping och aminosyraterapi.
– Det är inte metoderna som står i centrum, utan människan. Man måste se hela personen och också prata om stress och hälsa. Målet är alltid detsamma, mindre smärta, mer funktion och at hjälpa kroppen att hitta tillbaka till balans. Därifrån kommer namnet NAVI: att hjälpa kroppen navigera hem igen.
Redan fullbokad
Trots satsningen på NAVI kommer han att behålla sitt ordinarie arbete.
– Jag är röntgensjuksköterska i grunden och trivs väldigt bra med det. Jag kommer att jobba på båda ställena och min mångåriga erfarenhet inom vården vill jag ta med mig in i NAVI för att kunna ge en så bra behandling som möjligt.
NAVI Holistisk Center öppnar på Esplanaden 2 efter nyår, och Vladimir Zec har redan fullt i kalendern.
– Jag startar i lokalen från första januari och är redan fullbokad till mitten av februari. Det gör mig verkligen glad.
Han kommer inledningsvis att arbeta ensam och ge gott om tid till varje patient.
– Jag vill inte ha ett ”massflöde” där folk bara passerar. Då har jag hellre några få patienter om dagen där man kan ta sin tid.