Annons:

Nytt servicepaket ska göra äldreomsorgen mer jämlik

Foto: MostPhotos

Nytt servicepaket ska göra äldreomsorgen mer jämlik

Socialnämnden i Västervik har sagt ja till ett förslag om ett servicepaket med förbrukningsvaror för alla som bor på särskilt boende, korttidsboende och växelboende. Syftet är att göra avgiften och servicen mer lika i hela kommunen. Nämnden var dock inte helt överens om förslaget.

Annons:

I dagsläget får äldre som bor på särskilt boende olika mycket hjälp med köp av förbrukningsvaror som toalettpapper och tvättmedel, beroende på vilket boende de bor på.

­– Det har varit väldigt ojämlikt mellan våra boende. En del har inte betalat alls, en del har man köpt in förbrukningsvaror till och att de betalat en viss avgift, och för vissa har det varit anhöriga som har köpt allt. Vi vill ha en enhetlighet, säger socialnämndens ordförande Maud Ärlebrant (KD).

Det ska ingå

För att göra systemet mer rättvist och enklare att hantera vill socialnämnden, efter ett förslag från äldreomsorgen, införa ett obligatoriskt servicepaket. Paketet ska täcka förbrukningsartiklar som används av alla, och köpas in centralt av kommunen till rimliga priser. Det som föreslås ingå är rengöringsmedel, soppåsar, toalettpapper, tvättmedel, toalettborste och tvättkräm.

– Om man vill ha något annat toalettpapper till exempel så får man ju köpa det om man vill, men vi tänker att alla ska betala den här avgiften oaavsett. Det här blir likvärdigt inom särskilt boende i hela kommunen.

Det föreslagna priset är 150 kronor per månad för den som bor på särskilt boende. För dem som bor på korttidsboende eller växelboende på Annagården föreslås ett pris på 5 kronor per dygn för förbrukningsmaterial och ytterligare 5 kronor per dygn för bäddtextilier och handdukar.

Förslaget innebär också att priset för servicepaketet ska justeras varje år utifrån förändringen av prisbasbeloppet.

Annons:

SD ville se annan lösning

När det var dags att ta beslut om detta under socialnämndens sammanträde på torsdagen så ville Sverigedemokraterna se en annan lösning.

– De ville att man skulle ha rätt att säga ifrån den här kostnaden, att kunna dra av på kostnaden och rätt att inte betala de här paketet. Vi tänker att man gör detta delvis för att det ska minska administrationen för det här,  och om man skulle gå ut och fråga alla vad de vill ha och sen ska man dra ifrån kostnader från vissa brukares räkningar, då blir det ju en administration. Om man skulle gå på SD:s förslag så ökar det administrationen, säger Maud Ärlebrant. 

Går vidare till kommunstyrelsen

Övriga partier ville dock ha ett obligatoriskt servicepaket, och därför klubbades förslaget igenom. 

Nu går ärendet vidare till kommunstyrelsen och sedan kommunfullmäktige. Om förslaget får grönt ljus även där så kommer det nya servicepaketet att börja gälla den 1 januari 2026.

Annons:

Tess Hartikka

tess.hartikka@dagensvastervik.se

076 127 51 90

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt