Annons:

EFTER KAOSET – HAN BLIR NY ORDFÖRANDE I VME

Elin Sjölander Landerdahl säger att partiet har fullt förtroende för Harald Hjalmarsson. I går valde Moderaterna en ny ordförandekandidat till VME som nästa steg i det låsta läget mellan kommunen och det kommunala bolaget.

EFTER KAOSET – HAN BLIR NY ORDFÖRANDE I VME

Under senaste veckorna har polarkyla rått mellan kommunledningen och Västerviks Miljö & Energi. Mats Hasselquist och Fredrik Lindwall fick nog och lämnade styrelsen i det kommunala bolaget. Nu har Moderaterna utsett en ny kandidat till ordförandeposten.

Annons:

Det handlar om Roger Axmon som en enig moderat fullmäktigegrupp röstade fram under ett möte igår kväll.

– Vi tror på den kompetens han har och han har är erfaren kring bolagsarbete. Fokus nu är att vi ska ha ett bra samarbete mellan kommunen och bolaget, säger Elin Sjölander Landerdahl, moderat ordförande i kommunfullmäktige.  

Valet omgärdades av en bred diskussion om den uppkomna situationen där de avgående politikerna hävdat att kommunledningen pressat styrelsen för VME att bryta mot lagen.

–  Det har pågått under en längre tid och har eskalerats de senaste veckorna, för drygt en vecka sedan tog dessutom moderbolaget beslut om ägardirektiv och avsevärt går in och bestämmer över bolagen att man ska göra saker som vi bedömer är olagliga åtgärder. Under de förutsättningarna vi har ser inte jag att man kan fortsätta bedriva ett professionellt och lagligt styrelsearbete. Det finns ingen logik och inte heller någon riktig begriplig avsikt med det hela. I det här fallet har man enligt mig inte haft tillräcklig insikt och kunskap i det man bestämt om gällande IT/OT-systemen. Det är säkerhetskänsliga verksamheter som står under särskild lagstiftning, då får man inte vidta såna åtgärder utan att göra analyser, sa Mats Hasselquist till Dagens Västervik i den här intervjun.

Fullt förtroende för Hjalmarsson

Elin Sjölander Landerdahl hoppas att gårdagens möte ska ge en lösning på det frostiga läget. 

– Mötet igår var jättebra, det främsta fokuset var att ta fram en ny kandidat. Vi är många medlemmar och vissa är mer insatta än andra. Jag är inte helt insatt i frågan och förstår att den är komplex och problematisk. Jag förstår inte allt när jag läser, men vi har många medlemmar som är mer insatta. Vi är eniga om att situationen måste lösas.

Vad krävs framöver?

– Ett samarbete tror jag. Vad jag förstått i dialoger så behövs det, vi tror på Roger och den kompetens som han har. Medskicket vi har till honom är att den här situationen ska lösas.

En del av kritiken i har riktats mot kommunalrådet Harald Hjalmarsson, men där finns det fullt förtroende från partiet.

– Vi har inte haft något möte där vi diskuterat det, vi fokuserar på sakfrågan.

Hur ser du på att den här situationen uppstått?

– Det är tråkigt. Eftersom det är en så stor och viktig fråga så borde den här situationen inte uppstått. Man borde ha samarbetat från första stund. Vem som har mest ansvar för att det blivit så kan jag inte säga.

Annons:

 "Vi blickar framåt"

På torsdag hålls ett extrainsatt kommunfullmäktige där Roger Axman väljs till ny ordförande. Hur samtalen mellan kommunen och det kommunala bolaget kommer att ske framöver är oklart.

– Vi blickar framåt, fokus är att lösa den här situationen. Vi har haft möte med allianspartierna och vi är eniga om att vi behöver lösa situationen. Jag hoppas och tror att oppositionen resonerar likadant. 

Mats Hasselquist har varit opolitisk medlem på ett moderat mandat i VME.

– Han är inte medlem hos oss, men vi valde honom på vårt mandat. Det jag har läst och förstått har han gjort ett jättebra arbete.

Har du förståelse för att han avgick?

– Absolut. Känner man att man nått en gräns och inte får gehör kan jag förstå det, men jag är inte insatt i sakfrågan.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvastervik.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

LEDIGA JOBB

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt