Johanna Therese Karlsson, 43, och Håkan Joakim Rikard Undegård, 44, från Enstaberga är nya ägare till huset på adressen Lasthagsvägen 4 i Loftahammar. Huset är byggt 2001 och har en boyta på 57 kvadratmeter. Säljare är Annika Kristina Margareta Sundkvist och Carl John Engelbert Magnusson. Ägarbytet gjordes i november 2025 och prislappen blev 1 625 000 kronor.
Precis i närheten såldes så sent som för två månader sedan ett annat hus, på Lasthagsvägen 20. Där landade priset på 1 610 000 kronor för det 62 kvadratmeter stora huset.
Det här är andra gången fastigheten sålts på 15 år. Förra gången den såldes var november 2010. Då var priset 900 000 kronor, vilket innebär att värdet ökat med 81 procent.
De senaste tolv månaderna har det sålts ett hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Lasthagsvägen 20.