Helmut Walter Schulz, 83 år, från Järnforsen är ny ägare av huset på adressen Pilvägen 1 i Virserum. Huset byggdes 1960 och har en boyta på 78 kvadratmeter. Säljare är Grus Evil Empire AB. Ägarbytet gjordes i september 2026 och prislappen blev 360 000 kronor.
I början av året såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Kyrkogatan 22. Där blev priset för det 73 kvadratmeter stora huset 596 000 kronor.
Fastigheten har nu sålts två gånger på sju år. Sist huset såldes var juni 2019. Då var priset 370 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts sex hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Österlånggatan 3, som gick för 1 275 000 kronor.
Priserna på villor i Hultsfreds kommun har stigit med 3,0 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
Även för länet har priserna stigit med 3,5 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året visar 8 procents ökning i Hultsfreds kommun och 1,6 procents ökning i länet.
I snitt får du betala 9 879 kronor per kvadratmeter i Hultsfreds kommun, mot 20 287 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.