Annons:

GRANNLÄNET: FÖRSVUNNEN KVINNA HITTAD DÖD – MORDUTREDNING INLEDD

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

GRANNLÄNET: FÖRSVUNNEN KVINNA HITTAD DÖD – MORDUTREDNING INLEDD

I slutet av november anmäldes en kvinna i 55-årsåldern försvunnen i Linköping. I helgen hittades hon avliden i en skog i Östergötland. En förundersökning om mord har inletts.

Annons:

Kvinnan försvann från Linköping den 29 november 2022, vilket anmäldes till polisen. Den senaste iakttagelsen av kvinnan ska ha gjorts då hon färdades på en cykel i stadsdelen Lambohov i södra delen av staden ett par dagar tidigare. Hennes mobil och bankkort ska dock ha varit i hemmet när hon anmäldes försvunnen.

Polisen gick omgående ut med en efterlysning av henne och upprättade en förundersökning om människorov eftersom ingen naturlig orsak kunde hittas till försvinnandet. Ärendet togs även upp i programmet efterlyst i TV3.

En man var misstänkt och satt även frihetsberövad en tid, men när han släpptes fri sänktes också misstankegraden mot honom.

Hittades död i helgen

I helgen hittades kvinnan död i en skog i Mantorpstrakten, närmare tre mil från Linköping, av personer ur allmänheten. Hennes anhöriga har underrättats.

Eftersom det finns anledning att anta att ett brott har begåtts har en förundersökning om mord inletts. Fyndplatsen spärrades av när fyndet gjordes i helgen, men på sena måndagseftermiddagen hade samtliga polisens enheter lämnat platsen då den tekniska undersökningen hade slutförts.

– Kroppen kommer att undersökas av rättsläkare vid Rättsmedicinalverket och resultatet av dessa undersökningar blir centrala för den fortsatta förundersökningen. Det finns inte någon skäligen misstänkt i utredningen, säger kammaråklagare Malin Axelsson vid Åklagarkammaren i Linköping i ett pressmeddelande.

 

 

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt