Polisen menar att flickan körde i 70-80 km/h. Genrebild.
Foto: MostPhotos
Fordonet var trimmat, men flickan har hävdat att hon inte visste om det och att hon enbart körde i 30 km/h. Däremot har hon erkänt att de två passagerarna satt på ett sätt som hon visste inte var lagligt. De tre personerna var på väg till skolan.
Polis på plats har berättat att flickan försökte köra ifrån patrullen och att färden gick i 70-80 km/h. Polisen körde en genväg och fick stopp på fordonet.
Den tekniska undersökningen har också visat att fordonet var trimmat. Flickan hade ägt A-traktorn i över ett år när händelsen inträffade och tingsrätten menar att hon borde ha känt till att fordonet var trimmat.
Hon döms därför för olovlig körning. I bilen satt en passagerare mellan de två stolarna och för detta döms flickan för brott mot trafikförordningen. Straffet blir 1 500 kronor i böter.