Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Det var vid 19.30-tiden som larmet om olyckan på riksväg 40 mellan Nässjö och Eksjö kom. Av oklar anledning har två personbilar kolliderat. En av bilarna fattade också eld i samband med olyckan.
Sammanlagt åtta personer var inblandade i olyckan och flera enheter från räddningstjänsten samt ambulanser skickades till platsen.
Trafiken stängdes av i båda riktningarna och totalt sju personer har förts till sjukhus, enligt Smålands Dagblad. TT rapporterar att flera personer är allvarligt skadade.
Vid ettiden inatt berättar polisen att en kvinna i 40-årsåldern avlidit. Tre personer får vård på sjukhus. En av dem – en ung man – har livshotande skador. En ung man och en ung kvinna har allvarliga skador. Det framgår av information från Länssjukhuset Ryhov.
En förundersökning med rubriceringen vårdslöshet i trafik har upprättats och fordonen har tagits i beslag för teknisk undersökning.