Annons:

JUST NU: TRE DRABBADE NÄR BIL KÖRDE I DIKET

Genrebild. Foto: Bildbyrån

JUST NU: TRE DRABBADE NÄR BIL KÖRDE I DIKET

Räddningstjänsten har fått larm om en trafikolycka på väg 783 norr om Hjorted. Tre personer uppges vara drabbade.

Annons:

Larmet inkom vid klockan 15.21 och ska röra en singelolycka med personbil på länsväg 783 vid Björkhult norr om Hjorted. Ärendeomfattningen är initialt låg.

Vid 15.45 uppges räddningstjänsten vara framme med ett fordon än så länge, övriga har en bit att köra.

– Det är en bil som kört av vägen och ner i en slänt i norrgående riktning. Det är tre drabbade, alla ska vara ute ur bilen, säger räddningstjänstens ledningsoperatör.

Det här är omledningsväg för den trafik som använder E22 Oskarshamn-Västervik, uppger Trafikredaktionen.

Uppdaterad 16.10:

Även ambulans är framme på olycksplatsen, det finns dock ingen information än om någon person har behövt följa med till sjukhus.

– Bilen låg på sidan i ett dike. För tillfället är det växelvis trafik på platsen, säger operatören.

Uppdatering 16.30:

Enligt operatören har räddningstjänsten lämnat och ingen behövde medfölja ambulansen. Vägen ska nu vara helt öppen för trafik.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagensvastervik.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt