Vid 12-tiden larmades Räddningstjänsten till en villabrand i Överum.
Foto: Arkivbild
EN PERSON TILL SJUKHUS EFTER VILLABRAND
Vid 12-tiden i dag fick Räddningstjänsten larm om en brand i en villa i Edsbruk. Det var ingen utvecklad brand, men en person fick följa med till sjukhus.
12.20: Räddningstjänsten har precis kommit fram till platsen och källaren ska vara rökfylld och det har orsakats av eldning i en panna. Några öppna lågor har inte synts hittills. En äldre person fanns i huset när rökutvecklingen inleddes, men i nuläget finns det inga uppgifter om eventuella skador.
13.25: "Vi har varit där, det var lugnt på plats och ingen utvecklad brand. Det blev rökspridning i byggnaden till följd av eldning i en eldstad", säger Joakim Jansson.
Räddningstjänsten har lämnat. En person har dragit i sig rök och har förts med ambulans till sjukhus. Det ska inte handla om några allvarliga skador.
– Det kan vara lite syrgas som behövs, så hon fick följa med för kontroll om inte annat, säger Jansson.