Annons:

LSS-boende byggs i Västervik

Ett LSS-boende ska byggas i fastigheten Stora Trädgårdsgatan 41 i Västervik.

LSS-boende byggs i Västervik

Västervik kommer att få ett eget LSS-boende inom knappt ett år. Det kommer att byggas i tegelhuset på Stora Trädgårdsgatan 41. Sju lägenheter kommer att byggas om i huset som idag står tomt.

Annons:

I dag finns ingen verksamhet i det huset som tidigare var ett barnhem. Det ligger intill Mimergården och Stora Trädgårdsgatans hälsocentral. 

Renoveringen av huset ger ett gruppboende till personer som är i behov av LSS-stöd med personal dygnet runt. 

Det är Tjustfastigheter som idag äger fastigheten och renoveringen beräknas vara klar tio månader efter det att alla beslut har fattats.

- Det finns redan i budget för 2022 att avsätta två miljoner kronor för att genomföra projektet och därutöver kommer det att kosta 1,3 miljoner kronor, säger socialchef Jörgen Olsson.

Kostnaden kan tyckas hög, men det räcker med att en person som idag har ett LSS-boende i en annan kommun väljer att komma tillbaka till Västervik och flytta in de renoverade lägenheterna för att det ska bli ett noll-summespel.

- Så mycket kostar det socialkontoret för att ha en person på ett LSS-boende i en annan kommun, säger Jörgen Olsson.

Förhoppningen är att en eller två personer ska flytta hem till Västervik genom den här satsningen. De övriga platserna ska erbjudas till personer i Västervik som redan har LSS och till personer som får externa placeringar från andra kommuner.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt