Lidl söker nu nya platser att etablera sig på över hela Sverige.
Foto: MostPhotos
I Kalmar län har Lidl redan butiker i både Kalmar och Västervik. Men nu vill butikskedjan fortsätta växa ordentligt och söker nya fastigheter och tomter över hela landet.
Totalt efterlyser butikskedjan över 90 platser för att etablera nya butiker.
– Hittills har vi alltid strävat efter att äga våra fastigheter men för att hitta nya stadsnära etableringar behöver vi på sikt vara mer flexibla när vi öppnar nya Lidl-butiker. Det kan handla om att hyra en fastighet eller att bygga tillsammans med fler aktörer. Vår nya butik i Borås som ska stå färdig 2024 är ett lysande exempel på vår flexibilitet, där vi tillsammans med Borås kommuns parkerings AB bygger ett parkeringshus ovanpå en Lidl-butik. Vårt mål är att öka tillgängligheten ytterligare för svenska hushåll att handla på Lidl. Med den här listan hoppas vi kunna nå mark- och fastighetsägare för att kunna etablera oss på nya lägen, säger Carl Balcer, Fastighetsdirektör på Lidl Sverige, som välkomnar alla förslag på de orter som är med på listan.
Över 200 butiker
Lidl har i dagsläget 205 butiker i Sverige från Trellborg till Boden. Det långsiktiga målet är totalt 300 affärer runt om i landet. Lidl har funnits i Sverige i 20 år.
– Vi är intresserade av lägen i städer där vi ännu inte har någon butik, men även i storstadsregionernas kranskommuner. Nästa Lidl-butik som står på tur att öppna ligger i Täby i utkanten av Stockholm. Vi planerar att öppna den under slutet av året. Vi ser fram emot att göra alla delar av Sverige mer prisvärt att handla i, avslutar Carl Balcer.
Men den i Vimmerby eller Hultsfred som hoppas på Lidl får nog fortsätta vänta. I Kalmar län söker Lidl just nu endast mark och fastigheter i norra Kalmar och i Färjestaden på Öland.