Under torsdagseftermiddagen tornade mörka moln upp sig och bildade ett dramatiskt skådespel på himlen. Åskmolnet såg ut som en ring och var skarpladdat med regn.
En som var snabb med att fånga molnet på bild var Andreas Aldrin, som aldrig sett något liknande förut.
– När molnet kom närmare blev det vindstilla och alla måsar nere i hamnen tystnade. Det var helt knäpptyst i kanske fem minuter, och sen kom det här otroliga slagregnet, säger Andreas och berättar att hans balkong kort därefter blev totalt översvämmad.
Mellan 200-300 blixtar
Under tiden som ovädret pågick tog Andreas fram en app i sin telefon som räknar blixtar.
Den visade att det var mellan 200 och 300 blixtar per femtonde minut.
– Man fick ju tanken att det var en tromb först. Men jag kollade upp att det var två oväder som möttes, ett från norr och ett från söder, så det här ringmolnet måste ju ha skapats av två undertryck som slogs ihop, säger han.
Hur var det att bevittna ett sådant märkligt oväder?
– Det var som i filmen Independence day, skrattar han och fortsätter:
– Man var mer fascinerad tror jag, för jag har aldrig sett något liknande, säger han.
Lisa Frost på SMHI bekräftar Andreas iakttagelser. Enligt SMHI ska två åskoväder passerat Västervik under torsdagseftermiddagen.
“Det kraftigaste var det som passerade vid 17-tiden”, skriver hon i ett mejl.