Annons:

Ung förslagsställare vill åka inlines i ishallen –

En ung Västerviksbo vill kunna åka inlines i ishallen efter att hockeysäsongen är slut. Foto: Arkivbild

Ung förslagsställare vill åka inlines i ishallen – "Någonting att göra om dagarna"

En elev på Näktergalens skola vill att kommunen öppnar upp ishallen för inlinesåkning när säsongen för skridskor är slut. ”Det skulle vara kul och bra att vara där efter skolan och ha någonting att göra om dagarna.” skriver eleven i ett e-förslag till kommunen som fått rekordmånga röster. 

Annons:

En elev i årskurs 8 på Näktergalens skola har lämnat in ett e-förslag till kommunen. Förslaget, som i skrivande stund fått hela 214 röster, går ut på att låta allmänheten åka inlines i ishallen när hockeysäsongen är slut. 

”Jag älskar hockey och nu är säsongen slut. Jag tycker det vore bra om man kunde göra någon slags allmänheten i ishallen fast på inlines när säsongen är slut”, skriver eleven. 

Allmänheten har kunnat åka skridskor på lördagar och söndagar från oktober till och med mars. 

"Bra att vara där efter skolan"

”Det skulle vara kul och bra att vara där efter skolan och ha någonting att göra om dagarna. Jag och mina kompisar skulle tycka det var jättebra.” skriver hen. 

E-förslag som skickas in till kommunen finns att läsa och på kommunens hemsida. Kommuninvånare kan med hjälp av BankID rösta på förslagen, och förslag som får 20 röster eller fler besvaras av politiken. 

Förslaget om inlinesåkning i ishallen har i skrivande stund 214 röster. Det går att rösta på förslaget till och med 9 juli. 

Annons:

Johanna Karlsson

johanna.karlsson@dagensvastervik.se

070 818 84 77

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt