Annons:

  • Öl och matmässa i Solstadström

    På lördag blir det en ny vända med lokala öl och matmässan i Solstadström. Ovan är bilder från tidigare år. Foto: Privat

  • Lokala öl och matmässan i Solstadström

    Tidigare upplagor av lokala öl och matmässan i Solstadström. Foto: Privat

  • I dag börjar öl- och matmässan i Solstadström

I dag börjar öl- och matmässan i Solstadström

Lokala öl- och matmässan i Solstadström har funnits i några år även om pandemin och regn gjort att man fått ta uppehåll då och då. I dag kan man återigen unna sig mat och dryck från regionala utställare när matmässan gör sitt fjärde... eller möjligen femte år.

Annons:

Ja, Ulrika Zetterberg från mässan blir lite osäker på vilket år de är inne på. Händelserna ovan gör henne "lite osäker" skrattar hon när Dagens Västervik ringer upp för att checka läget.

– Det är det fjärde eller femte i alla fall. I början fick vi stöttning från Sparbanksstiftelsen men numera är vi självgående!

Varierat utbud av mat och tillbehör

Bland årets utställare på matsidan återfinns Totebo gård som kommer erbjuda både vildsvin, vegoalternativ och nötkött, Godroten, med sina berömda kimchiplättar, El Encanto och Brasserie Sol.

– Vi har också de lokala mathantverkarna, Honungs Annika och LL Saker o Ting för att nämna några. Det blir mycket honung och varianter av smaksatta sylter, en del ovanliga kombinationer.

500 till 600 besökare

På dryckessidan kommer Linköpingsbryggerierna Rappestad Berg bryggeri och Escapist Brewing. Andra deltagare blir Burned Viking Brewery, Markcider och Barlingbo bryggeri från Visby:

– Det blir inte bara öl. Barlingbo brukar till exempel ha ett urval av läsk, muster och cider. Det har varit lite tuffare att få tag i utställare i år efter som en del från trakten lagt ner. Som verksamheterna i Figeholm och Gladhammar men vi hoppas på fler till nästa år, berättar Ulrika och fortsätter att berätta att årets mässa återigen kommer ha musikunderhållning med trubaduren Mats Molin.

– I entrépriset ingår ett glas att dricka ur och det är väldigt mysigt att komma in på området. Man känner att det luktar mat. Så sitter vi där vi får plats i parken, på stubbar, vid utställda bord och stolar och så har vi utställarna i danspaviljongen. Väldigt mysig stämning. De senaste åren har vi dragit 500 till 600 besökare så det är det vi hoppas på, det är ett litet område.

För den intresserade är tiden lördag mellan klockan 13 – 19 och platsen är folkets park i Solstadström.

Annons:

Stefan Härnström

redaktion@dagensvastervik.se

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt