Annons:

Event för seniorer tillbaka efter premiärsuccén –

Lena Strömbäck Ahlstedt, Marcus Ström Eliasson och Charlotte Frisell från Mobila aktivitetsteamet, på plats på Seniormässan förra året.Foto: Västerviks kommun

Event för seniorer tillbaka efter premiärsuccén – "Motverkar ensamhet"

Efter fjolårets premiärsuccé är Seniormässan i Västervik tillbaka. På torsdag fylls Bryggaren med föreningar, företag och besökare när Mobila aktivitetsteamet bjuder in till en dag för seniorer. I år anordnar de mässan tillsammans med PRO, SPF och SKPF.
– Vi alla anordnar mycket verksamhet för seniorer och vill jobba tillsammans för att komplettera varandra istället för att konkurrera, säger Malin Ekdahl från Socialförvaltningens Mobila aktivitetsteam.

Annons:

Fjolårets mässa lockade mellan 300 och 400 besökare. I år är ambitionen ännu ännu fler.  Strax över 30 företag och föreningar deltar för att visar upp sina verksamheter och möjligheter för seniorer i Västerviks kommun. 

Förra året var Seniormässan utspridd på två olika platser i stan. Den här gången har man valt att koncentrera allt till Bryggaren. Man har också valt att endast hålla i en föreläsning istället för flera. Föreläsningen hålls av Åsa Johansson från regionens demensteam, som kommer prata om åldrande och glömska, och hur det egentligen hänger ihop.

– Att ha hela evenemanget mer koncentrerat gör det enklare för både besökare och utställare. Vi har bara en föreläsning i år, eftersom många upplevde att de inte hann med allt förra gången, säger Malin Ekdahl.

Mobila aktivitetsteamet startade upp mässan själva förra året. Den här gången samarbetar de med PRO, SPF och SKPF i hopp om att nå ännu fler pensionärer och att och Västerviks kommun, och är en del av ett större arbete med att minska ofrivillig ensamhet bland äldre.

Vad är målet med mässan?

– Att pensionärerna ska få svar på sina frågor. Istället för att behöva gå till flera olika ställen så kan de komma hit. Kanske kan de också knyta nya kontakter och hitta nya aktiviteter för att minska ofrivillig ensamhet.

Gratis inträde – och öppet för alla

Mässan är öppen mellan klockan 11.00 och 15.00 på torsdagen den 25 september, och det är fri entré. 

– Alla är välkomna, inte bara pensionärer. Det kan ju finnas de seniorer som inte själva kan ta sig ut, då är det jättebra ifall någon anhörig kan komma hit och se vad som erbjuds här i kommunen.

Annons:

Tess Hartikka

tess.hartikka@dagensvastervik.se

076 127 51 90

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt