Annons:

Familjefest på Tjustvallen i Gamleby på lördag

Vid familjedagen på Tjustvallen på lördag kommer flera föreningar och berättar om sin verksamhet, bland annat Tjustskrinnarna.

Familjefest på Tjustvallen i Gamleby på lördag

I morgon lördag är det stor familjefest på Tjustvallen, när föreningslotsen Johannes Löf bjuder in allmänheten för att möta tolv föreningar.

-  Vi bjuder på grillad korv också, säger Johannes Löf som är föreningslots i Västerviks kommun.

  

Annons:

Familjedagen på Tjustvallen i Gamleby genomförs med bidrag från Västerviks kommun och Tjustbygdens Sparbank. Här kan besökarna prova på flera aktiviteter, förutom att åka skridsko finns möjligheter att testa på Bandy och möta personer som är aktiva i föreningar som har ett stort naturintresse.

Föreningarna som är på plats är Röda Korset i Gamleby, Friluftsfrämjandet, Fyren Kulturförening, Gamleby Orienteringsklubb., Tjust Bandy, Tjustskrinnarna, Tjust Fågelklubb, Westervik RC, Framtidsföreningen, Gamleby Folkparks, Gamleby Intresseförening och Junis Gamleby.

Johannes Löf har en vädjan och den är att så många som möjligt kommer till Tjustvallen för att delta i aktivisterna samt att äta en grillad korv.

  

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt