Mamman till den unga kvinna som dog i en lägenhet på Skyttegatan, nekas att få ett nytt målsägande biträde av både Horrätten och Högsta domstolen.
En anhörig till den unga kvinna som dödades i oktober förra året i en lägenhet på Skyttegatan, har ansökt om att få ett nytt målsägandebiträde vid förhandlingarna i hovrätten, men nekas, både av Hovrätten och Högsta domstolen.
Den 8 oktober 2019 dog en ung kvinna i en lägenhet på Skyttegatan i Västervik sedan hon blivit skjuten i pannan. Mannen hävdade att det var en olyckshändelse och fick tingsrätten med sig på sin version. Han dömdes för grovt vållande till annans död istället för mord.
Domen har överklagats till Göta hovrätt som väntas fatta beslut i augusti. Både åklagaren och en anhörig har överklagat domen. Den anhörige har begärt att få ett nytt målsägandebiträde vid nästa förhandling. Det nekades av Hovrätten och nu har även den begäran nekats av Högsta Domstolen.
HD skriver att de inte ger prövningstillstånd vilket medför att Hovrättens beslut ska stå fast.
Dagens Västervik har försökt att nå den anhörige utan att lyckas.