Annons:

Beskedet om Handelsbankens planer kom som en överraskning

Thomas Rörstrand kontorschef vid Handelsbanken i Västervik, säger att man inte hade kännedom om banken planer innan beskedet kom i morse.

 

 

  

Annons:

Handelsbanken kommer att stänga nästan hälften av sina kontor i landet. Vilka det blir har ännu inte banken gått ut med. Ett av de kontor som kan komma att beröras är kontoret i Västervik.

- Jag kan tyvärr inte säga så mycket. Jag fick information om detta under morgonen, säger Thomas Rörstrand.

Var det här beskedet väntat för er?

- Ta det med bankens pressansvarig i Stockholm.

Kände ni till att beskedet skulle komma?

- Det gjorde vi inte nej, säger Thomas Rörstrand.

Handelsbanken har i dag 380 kontor runt om i landet och kommer efter omorganisationen att ha 200 kontor i slutet av 2021. Cirka 1 000 personer berörs av beslutet och blir arbetslösa.

”Anledningen är att kundernas digitalisering har nått den punkten där banken kan ta nya steg i sin utveckling – både på kontor och digitala mötesplatser”, skrev Handelsbanken i ett pressmeddelande i morse.

  

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt