Västervik Resort AB satsar stort på solenergi och har tagit fram en plan för att minska sin miljöpåverkan.
Västervik Resort AB har under måndagen den 25 januari sökt bygglov för ett stort solcellsprojekt, som troligen är Västerviks kommuns största solcellssatsning.
– Vi kommer att bygga carportar på parkeringsplatsen framför Arenan och på taken bygga solpaneler, säger Gunnar Boman.
"Vi vill profilera oss"
Parkeringen är cirka 3 000 kvadratmeter och satsningen kommer at vara avbetalad inom sex till sju år. Man har sökt statsbidrag och för att få detta ska anläggningen vara klar senast den 30 juni i år. När utbyggnaden är färdig kommer det att ge 500 kilowattimmar.
– Vi kommer att kunna kapa toppen på vår elförbrukning under sommaren. Vi vill att det första som våra besökare kommer att mötas av är ett stort område med solceller.
Han säger att bolaget kan bygga ut förnyelsebar energi i större omfattning.
– Vi vill profilera oss som en miljövänlig anläggning där vi visar att vi tänker på miljön och klimatet.
Gunnar Boman säger också att man kommer att bygga ut fler laddstationer.
– Vi kommer också att arbeta för att minska vår vattenförbrukning och har gjort en plan för hur vi ska minska vår miljöpåverkan. Det är jätteviktigt för vår anläggning, säger Gunnar Boman.