Problemet har funnits en längre tid att både ungdomar men även hemlösa har tagit sig in i trappingången som leder till hotell Kungsljus i Västerviks centrum.
- Vi delar trappingång med Stegeholmhälsan och entrédörren går även in till Galleria Västerport, säger Emma Candestedt som driver hotellet tillsammans med Mats Candestedt.
Hon berättar att ungdomsgäng skickar upp en person som gömmer sig i trappingången som därefter öppnar för de andra ungdomarna när trapphuset har låsts på kvällen.
- Entrédörren går inte att stänga under tiden som Gallerian är öppen, säger Emma.
När ungdomarna väl har tagit sig in i trapphuset går de höst upp och öppnar ett fönster där de klättrat upp på taket till hotellet.
- Det är en livsfarlig lek. Det finns inga skyddsräcken och det är olika nivåer på taket där ungdomarna kan trilla ner.
Hur blir ni drabbade av ungdomarnas tilltag?
- Dels att de möbler och blomkrukor som vi satt ut i trapphuset har slagits sönder, men även att våra hotellgäster känner otrygghet, säger Emma.
Emma berättar att hon besökt trapphuset om kvällarna och då hittat ungdomar samt uteliggare i trapphuset.
Har du gjort någon polisanmälan om detta?
- Ja men polisen gör ingenting om de inte kan ta personerna på bar gärning.
Sätter in larm
Emma har nu tröttnat på allt spring och förstörelse i trapphuset. Därför kommer hon att sätta upp övervakningsskydd och inbrottslarm.
- Ingen som inte har rätt att använda trapphuset under kvällar och nätter ska få tillträde dit. Jag har tröttnat på allt spring och förstörelse.
Emma berättar att förstörelsen pågått för länge och hotellet har annat att lägga pengarna på än att ersätta förstörda möbler, blomkrukor och byta lås.
- Nu får det vara nog. Vi har haft annat att tänka på under Cronakrisen. Här ska inte längre vara en lekstuga för ungdomar, säger Emma Candestedt.