På lördag blir det triathlonfest.
Foto: MostPhotos
Det blir triathlonfest på lördag den 7 augusti i Västervik. Starten sker längst ut på piren vid Fiskaretorget, där deltagarna simmar mot Reginelund i Gamlebyviken för att vända och simma tillbaka mot Fiskaretorget, där de går upp ur vattnet för att cykla mot Gertrudsvik och cykla tillbaka till Fiskaretorget. Den olympiska distansen cyklar den sträckan fyra gånger medan de som genomför den kortare distansen cyklar sträckan två gånger.
Deltagarna växlar om till att springa från Västerviks centrum över Stora Strömmen och mot gästhamnen vid Tändstickan där de vänder och springer tillbaka till Fiskaretorget. Deltagarna som springer olympiska distansen gör den rundan fyra gånger, de som genomför den kortare distansen springer den rundan två gånger.
Under dagen kommer även en lagtävling att genomföras, där en i laget simmar, en cyklar och en springer.
Tävlingen startar klockan 11:30 när det gäller den olympiska distansen och 12:00 för de som genomför den kortare distansen.