Kustbevakningen upplever att problemet med vattenskoterförare som inte respekterar lagar minskar, vilket är positivt .Foto:Pixabay
Sommaren inleddes med mycket klagomål mot förare av vattenskoter som inte följde regler om hastighetsbegränsningar, farleder samt användes som leksaker bland annat genom att jaga sjöfåglar i vikar. Lägger man också till att vattenskotrar är högljudda är det försåtligt att många människor klagade på förare av vattenskotrar.
Under sommaren har Kustbevakningen upplevt en beteendeförändring bland vattenskoterförare.
- Vi upplever att den nya lagen som ger polisen rätt att bötfälla förare av vattenskoter direkt har bidragit till att problemen med vattenskoter minskar i omfattning, säger Jonas Lagerström.
Han menar att media uppmärksammat problemet och skrivit mycket om hur vattenskotrar används också har bidragit till att problemet minskat.
Har ni märkt av att ni fått in färre klagomål på vattenskoterförare i år?
- Nej, under våren och försommaren ökade klagomålen. Men jag upplever att efter halvårsskiftet har problemet minskat.
Både i Västervik och Kalmar var det mycket klagomål på vattenskoterförare under våren och försommaren. Många använde vattenskotern som en leksak istället för ett transportmedel.
- Det verkar som om medvetenheten har ökat om vad en vattenskoter ska användas till. Även om det fortsätter komma in klagomål till Kustbevakningen om buskörningar med vattenskoter, säger Jonas Lagerström.
Hektisk tid
Kustbevakningen har fyra stationer längs med ostkusten. Två av dem ska alltid vara bemannade, den i Västervik och den i Oxelösund.
- Vi finns ute varje dag under sommaren och vårt arbete blir omprioriterat. Vi arbetar mycket med sjöräddning, där vi är en av flera aktörer. Vi finns alltid i ett område mellan Oxelösund till Mönsterås varje dag och hjälper till med räddningsinsatser i ett större geografiskt område om det behövs, säger Jonas Lagerström.
Vilka arbeten är det som ni prioriterar bort?
- Det är fiske-och gränskontroller. Det kommersiella fisket har minskat i östersjön, men fritidsfisket har ökat. Det vi har lagt stor kraft på under de senaste fem åren är det olagliga ålfisket. Nu ser vi att det håller på att vända och färre tjuvfiskar ål. Jag tror det är en generationsfråga. Yngre människor förknippar inte ål med mat på samma sätt som äldre generationer gör, säger Jonas Lagerström.
Hur sköter sig förarna av fritidsbåtarna i er del av Östersjön?
- Den stora majoriteten sköter sig väldigt bra. Även om vi stöter på båtar där få eller ingen av passagerarna har flytväst. Då berättar vi för dem hur viktig och billig livförsäkring det är att ha en sådan på sig, säger Jonas Lagerström.