Annons:

Flera anmälningar om skadegörelser – restaurangfönster sprucket

I helgen utsattes en restaurang i Västervik för skadegörelse, där en fönsterruta var sprucken. Bilden är en genrebild. Foto: Pressbild

Flera anmälningar om skadegörelser – restaurangfönster sprucket

I början av veckan kom det in flera polisanmälningar om skadegörelse i Västervik. 

Annons:

Under natten till lördagen förra veckan ska en restaurang i Västervik ha blivit utsatt för skadegörelse. I polisanmälan uppges det att någon ska ha slagit med händerna mot en glasruta på entrén in till restaurangen, så att det uppstod en spricka i glaset. I nuläget finns det ingen misstänkt för brott. 

Det har även inkommit två andra anmälningar om skadegörelse, men detta mot fordon. 

En bilägare upptäckte i helgen att någon har skrapat med något vasst mot hans bil, så att det blivit ett två meter långt märke från vänstersidan till fram. Det var även en stor bula på kåpan. BIlen stod parkerad i Västervik. Skadegörelsen upptäcktes i lördags och ska ha skett någon gång mellan 21 juli och 9 augusti. 

En husvagn ska ha fått stora slagmärken på båda långsidorna, cirka en meter stort. Det ska ha skett mellan 3 och 6 augusti, och målsägande är en man från Gamleby. 

Det finns ingen misstänkt för någon av brotten. 

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt