Annons:

Stoppades med knark i bilen – man anhållen under torsdagen

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Stoppades med knark i bilen – man anhållen under torsdagen

En man från Hultsfreds kommun stoppades under torsdagen på E22. Mannen misstänks ha kört drogpåverkad och i bilen hittade polisen en mängd narkotika. Mannen sitter nu anhållen.

Annons:

Under torsdagseftermiddagen upprättade polisen en trafikkontroll på E22 i höjd med Edsbruk. Strax innan klockan 17 stoppades en bil som framfördes av en man i 35-årsåldern från Hultsfreds kommun.

Enligt polisen uppfattades mannen som påverkad av narkotika och av den anledningen beslutade man sig för att titta lite närmare i bilen. Där anträffades en mängd narkotika i form av misstänkt kristall och mannen togs med till polisstationen i Västervik. Även på passageraren, en man i 45-årsåldern från Västervik, anträffades narkotika. Här ska det enligt polisen röra sig om misstänkt marijuana.

– 45-åringen förhördes på stationen och blev sedan släppt. Han misstänks för innehav av normalgraden. Föraren från Hultsfred anhölls misstänkt för narkotikainnehav i överlåtelsesyfte samt drograttfylleri. Även det narkotikabrottet anses vara av normalgraden. Mannen ska höras tillsammans med försvarare under dagen, berättar Ulf Gollungberg vid Västervikspolisen.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagensvastervik.se

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

LEDIGA JOBB

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt