Genrebild.
Foto: MostPhotos
I måndags fick en man i Västervik ett sms som såg ut att komma från Ziklo bank. Där stod det att han hade fått sitt bensinkort beviljat och han uppmanades att ringa upp på ett telefonnummer.
Mannen ringde inte det numret som stod i smset, istället hörde han av sig direkt till Ziklo bank. Då fick han veta att smset inte hade kommit från dem, utan att det verkar röra sig om ett försök till bedrägeri.
Bad henne köpa presentkort
En kvinna från kommunen har anmält ett ringa bedrägeri. Kvinnan ska ha fått ett mejl som såg ut att komma från en förening, där de bad henne köpa fyra presentkort för att stötta föreningen, till ett värde av drygt 4000 kronor.
Kvinnan lyckades inte få till att köpa presentkorten, men blev av med drygt 200 kronor. Hon har sedan fått till sig från föreningen att de inte hade gjort mejlutskicket, och förstått att hon blivit utsatt för bedrägeri.
I anmälan finns det inte uppskrivet någon misstänkt.