Annons:

Loreen höll för favorittrycket – klar för final

Loreen stod pall för trycket och är klar för final i Eurovision song contest. Foto: MostPhotos

Loreen höll för favorittrycket – klar för final

15 semifinalister skulle bli tio finalister. Att Loreen inte skulle ta sig vidare hade varit en enorm sensation – men hon stod pall för det enorma favorittrycket.

Annons:

Loreen tog hem Melodifestivalen överlägset och representerar nu Sverige i Eurovision song contest 2023. På tisdagskvällen var det dags för den första semifinalen i Liverpool. 

Sverige var ett av 15 nationer som tävlade redan i den första semifinalen. Tio skulle gå vidare till final. Och nog höll Loreen för favorittrycket. 

Med sin låt "Tattoo" gick hon hem i Europas stugor och är nu klar för lördagens final. 

Internationella bloggare, kritiker och oddssättare har tippat att hon ska vinna hela kalaset ända sedan den fjärde deltävlingen i Melodifestivalen.

Redan innan hon tävlat i kväll var "Tattoo" den 28:e mest strömmade Eurovision-låten genom tiderna. 

Nu lever hoppet om ännu en svensk Eurovision-seger hela vägen till på lördag. Loreen har redan vunnit hela tävlingen en gång tidigare, då med bidraget "Euphoria". 

Den andra av två semifinaler är på torsdag.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvastervik.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt