Nassim Al Fakir kommer till Gamleby folkpark den 17 juli. "Nassim flippar UR! På semestern" utlovar en upplevelse för hela familjen med sketcher, humor och allsång med låtar från både Nassims låtskatt och andra hits. Foto: Conny Myrberg
Gamleby folkpark blir sommarens sista stopp på Nassim Al Fakirs turné "Nassim flippar UR! På semestern". Den 17 juli kommer parken förvandlas till en bodega där barnfamiljerna bland annat får träffa karaktärerna hovmästarn, kocken och bartendern som framför massor av Nassims låtar och andra hits.
Ursprungligen började succéshowen som "Nassim flippar UR!" på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm 2023. I sommar kommer Nassim ta med sig en spin-offshow runt om i Sverige och han har sig showartisterna Sandra Boman och Louice Ottosson bland palmer, badankor och delfiner.
– Det blir mycket glädje, urflippade sketcher, musik och allsång. Jag vill ge publiken en stund där allt är möjligt och där alla får känna att de duger och är perfekta precis som de är, säger Nassim Al Fakir.