Annons:

GULDKANT ETABLERAR RESTAURANG PÅ NY PLATS I VÄSTERVIK

Guldkant växer och satsar på sin sjunde restaurang. Restaurangen vid Pampas Marina tar de över för att satsa på asiatiska rätter och brunch på helgerna. På bilden syns ägarna Jonas Settlin, Jens Liljeberg, Henrik Arkåsen och Erik Hemmingsson. Foto: Pressbild

GULDKANT ETABLERAR RESTAURANG PÅ NY PLATS I VÄSTERVIK

Restaurangen vid Pampas Marina i Västervik får nytt liv. Guldkant tar över den flytande restaurangen som får namnet ”Rosa himmel”. 

Annons:

Guldkant har flera restaurangverksamheter i Västervik och finns i Vimmerby sedan några år tillbaka. Nu meddelar Guldkant att de öppnar den flytande restaurangen Rosa himmel vid Pampas Marina.  

”Till Rosa himmel kommer du för svalkande drinkar, skön musik, kylda roséviner, något litet att äta eller en hel middag och förtrollas av solnedgången över Skeppsbrofjärden. Rosa himmel är vår flört med det asiatiska köket. Vår egen tolkning av det vi gillar och uppskattar från de olika asiatiska köken blandat med aktuella trender vilket gör att det kan bli en liten twist eller två”, skriver Guldkant i ett pressmeddelande. 

"Första riktiga brunchstället"

Guldkant kommer hålla restaurangen öppen för brunch på helgerna.

”Det blir Västerviks första riktiga brunchställe, där vår ambition är att servera brunch varje helg året om”, säger Jonas Settlin i ett pressmeddelande. 

Den flytande restaurangen kommer dessutom användas för fester och konferenser och vara tillgänglig för bokning året om. 

”Det har gått elva år sedan vi öppnade Guldkant på Grönsakstorget mitt i centrala Västervik och detta är Guldkants sjunde restaurang och vi ser fram emot att välkomna våra gäster i början av juli för en magisk sommar”, säger Jonas Settlin. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvastervik.se

0703787116

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt