Annons:

KLART: DET BLIR INGEN ARENA – MEN VÄL EN ISHALL

Såhär var det tänkt att planerna på Bökensved skulle se ut. Skiss: Västerviks kommun

KLART: DET BLIR INGEN ARENA – MEN VÄL EN ISHALL

Planerna på att bygga en ny ishockeyarena på Bökensved skrotas. Istället blir det en ny ishall – men byggstarten är förskjuten flera år fram i tiden.

Annons:

Buden om den nya ishallen i Västervik har varit många under åren – och otroligt mycket har hänt sedan projektet lanserades. Då var Västerviks IK ett förhållandevis stabilt lag i Hockeyallsvenskan och kommunen skissade på en arena med kapacitet på 3 500 åskådare.

2026 har Västerviks IK kommit ur en enormt ansträngd ekonomi och slutade på 13:e plats i Hockeyettan Södra, 17 poäng ifrån slutspel.

"Ett för dyrt alternativ"

Nu har kommunen återigen tänkt om i hallfrågan. Det blir ingen arena. Istället kommer det bli en förbundshall med kapacitet på 2 000 åskådare.

– Det handlar om att det 2022 togs ett beslut om arenan, men vi ser nu att det är ett för dyrt alternativ. Vi planerar för att det ska gå att bygga till och uppdatera hallen om det blir dags att köra allsvenskan i Västervik igen.

Skillnaden på prislappen lär vara många många miljoner, både när det gäller investering och kommunens kommande hyreskostnad. Exakt skillnad framgick inte på kommunstyrelsens pressträff. 

2022 fattade kommunfullmäktige beslut om en ny ishockeyarena och en programhandling togs fram där projektet planerades. Allt det kastas nu i papperskorgen och en ny programhandling med de nya förutsättningarna ksa tas fram.

– Hyresbeloppet är 4-5 miljoner i skillnad, investeringen har jag inte riktigt koll på. Den förra uppskattningen av hyran låg runt 18, men det indexuppräknas också, säger Anders Björlin, kommundirektör.

Annons:

"Matchar föreningens behov"

Planen nu är att den nya ishallen, som byggs i enlighet med förbundets krav på en ”förbundshall” kan börja byggas 2031.

– Det är mycket byggande i kommunen kommande år och det kommer också påverka. Det är för stora kostnader att gå på en arena och vi vill gå på en mer kostnadseffektiv variant där vi får två isytor och kan ge hockeyn och andra föreningar bra förutsättningar, säger Klara Björkum (S), oppositionsråd.

Vad har ni fått för reaktion från föreningen?

– Vi har en löpande dialog med föreningen och vi går i takt i den här frågan. Det här matchar föreningens behov väl.

Ärendet kommer att hanteras av kommunfullmäktige.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvastervik.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt