Annons:

Tjust föll med uddamålet:

Foto: Arkivbild

Tjust föll med uddamålet: "Symboliserar hur säsongen varit"

Tjust Bandy föll borta mot Finspångs AIK Bandy med 5-4. Detta efter en svängig och jämn match. Tjust var redan innan matchen klara för degradering till division 2.

Annons:

Tränaren Pontus Magnusson var nöjd med insatsen och tyckte att matchbilden och resultatet speglade säsongen hans lag haft:

– Vi gör en bra insats, tycker jag. Första halvlek håller vi boll och spelar tryggt. Vi har ledning i paus (2-3). I andra halvlek pressar de på oss och matchbilden blir lite mer ryckig. När det sedan står 4-4 så står det och väger lite. Lite tack vare de grönklädda på isen blir det också rätt stökigt och slumpartat sista tio. Det blev också lite irriterat. Det var en match som stod och vägde och som vi förlorade med uddamålet. Det känns lite som att det symboliserar hur säsongen varit.

Degraderas

Matchen avslutade en tuff säsong för Tjust Bandy, som degraderas till divison 2.

– Det har varit tufft. Det är en jämn och bra serie, men vi har gjort det vi kan. De andra lagen har varit bättre, sett över hela säsongen.

Tjusts mål i matchen svarade Victor Gustafsson, Albin Juthe, Rinat Shamshutov och Aleksandr Sannikov för.

Annons:

Linus Palmér Hård

Linus.ph@hotmail.com

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt