Tjust Bandy föll i premiären mot Månsarp. Bilden är från en tidigare match.
Foto: Arkivbild
Albin Juthe gav Tjust en drömstart när han gjorde 1-0 efter bara nio minuters spel. Månsarp kvitterade i den 20:e spelminuten och gjorde också 2-1 tio minuter senare.
Det var ställningen när det blev dags för halvtidssnack.
– I halvtid kändes det som att vi hade matchen, men de kom ut starkt i andra halvlek och vi gick bort oss där i vissa situationer, säger spelande tränaren Ivar Johansson.
Albin Juthe och Hugo Sandberg reducerade för Tjust i den andra halvleken, men varje gång kom ett hemmamål nästan omgående. Till slut blev siffrorna 6-3.
– Vi hade häng ganska länge tycker jag och gör en bra match. Månsarp är favoriter i serien. De där två målen knäckte oss lite också.
"Rinner iväg lite"
På slutet fick Tjust många utvisningar och det var därför svårt att komma närmare.
– Det blir tuffare och då rinner det iväg lite. Jag känner verkligen att det är en insats som bådar gott inför fortsättningen. Vi gör det bra tillsammans och jobbar hårt i defensiven över stora delar av matchen. Sedan går vi bort oss lite och är för få på slutet med tanke på utvisningarna. Vi vill trycka, men det går inte riktigt.
Ivar Johansson ville inte framhäva någon framför någon annan.