Annons:

Västerviks OK-löparen slog 29 år gammalt banrekord:

Eef van Dongen är snabb även utan kartan i handen. I helgen slog hon banrekordet på Höstmilen som hade stått sig sedan 1996. Foto: Bildbyrån

Västerviks OK-löparen slog 29 år gammalt banrekord: "Jättehäftigt"

Magdalena Thorsells banrekord på Höstmilen stod sig i 29 år.
Nu är det slaget. Eef van Dongen från Västerviks OK sprang in på 38.05 – åtta sekunder snabbare än rekordet från 1996.
– Jättehäftigt. Jag visste att jag var i bra form och ville ge det ett försök, säger 32-åringen.

Annons:

Eef van Dongen blev tipsad av vänner att ställa upp i det klassiska terrängloppet Höstmilet utanför Norrköping och utmana om banrekordet. Men förutsättningarna var långt ifrån optimala.

– När jag kom dit sa speakern att det inte var några banrekordsförhållanden. Det hade regnat mycket dagen innan och var väldigt blött på stigarna, säger van Dongen.

Första halvan var relativt lättsprungen på grusväg och då höll van Dongen ett tempo på runt tio sekunder snabbare per kilometer än den snittfart som krävdes för rekord.

– Jag visste att det skulle komma en brantare uppförsbacke och bli mer tekniska stigar senare i loppet så jag behövde ha lite marginal. Men det visade sig vara mer tekniskt än jag trodde och blev ganska klurigt med rötter, sten och vattenpölar så det gällde verkligen att hålla sig på fötterna. En gång var jag på väg att ramla i leran men klarade mig. Däremot var farten lägre än vad jag hade hoppats, säger nederländskan. 

Tackar trailskorna

Hon visste att det fanns löpare som sprang loppet med karbonskor som har tjockare sulor, men valde själv att använda trailskor. Ett vinnande koncept, skulle det visa sig.

– Stigen var mer teknisk än vad jag var mentalt förberedd och jag hade aldrig klarat det med karbonskor. Med trailskor är man lite smidigare så det gick bra.

Med två kilometer kvar av loppet hade hon sju minuter till godo på rekordet.

– Jag hade tappat lite tid på stigarna men visste att avslutningen var mer lättsprungen med elljusspår och en del nerförsbackar. När jag såg hur mycket tid som var kvar kände jag att det nog skulle gå ändå.

Åtta sekunder under rekordet

Eef van Dongen sprang in på 38.05, åtta sekunder under det tidigare banrekordet. Den förre elitlöparen Magdalena Thorsell, med dubbla SM-guld i terränglöpning och halvmaraton bakom sig, hade varit rekordinnehavare sedan 1996.

– Det känns häftigt. Det var verkligen inte vem som helst som hade rekordet tidigare, säger van Dongen. 

Härnäst väntar en terrängtävling i Nederländerna i slutet av november, men innan dess är Eef van Dongen funktionär på Gränsö Trailrun den 15 november.

– Det är vi från klubben som står för organisationen och jag kommer troligen hjälpa till med vätskan. Det är en fantastisk runda längs vattnet och en upplevelse som jag kan rekommendera alla.

Annons:

Rickard Johnston

rickard.johnston@dagensvastervik.se

076 616 56 14

Tabellservice

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt