Annons:

Västervik i förarsätet efter Degermans hattrick

Erika Bertilsson gjorde ytterligare en bra match för Västervik. Foto: Stefan Härnström

Västervik i förarsätet efter Degermans hattrick

Västervik behövde verkligen en seger mot topplaget NGIS/EBK idag. Precis så blev det när Michaela Degerman klev fram med ett hattrick.
– Det var skönt för henne att hon hittade målet, säger tränaren Johan Karlsson Törndal. 

Annons:

Båda lagen hade en del målchanser, men det var 0-0 i paus. I andra blev det rejäl fart på målskyttet. Västervik ledde med både 1-0 och 2-1, men bortalaget kom tillbaka. Då klev Michaela Degerman fram och satte 3-2 och 4-2 sista kvarten. Totalt gjorde Degerman tre mål i matchen och Erika Bertilsson ett. 

I och med segern passerar Västervik NGIS/EBK i tabellen och ligger nu tvåa. 

– Det var en riktig kampmatch och inte så mycket skönspel. Det var blött i gräset, men tjejerna gör en fantastisk insats arbetsmässigt. Vi kan önska oss mer av spelet, men vi har en del bra anfall och det är väldigt öppet. De är tunga på fasta och gör båda sina mål där. I andra får vi ett annat djupledsspel och då blir vi mycket bättre. 

Målskyttarna Michaela Degerman och Erika Bertilsson var bäst i Västervik. 

– Tjejerna sa efteråt att det var den skönaste segern på hela säsongen och nu ska vi tuta och köra sista veckorna. 

Den dramatiska tabellen kan du se här. 

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvastervik.se

073 501 41 26

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt