Simon Sandholm har öst in mål i Hjorted/Totebo de två senaste säsongerna och är kommunens bästa målskytt hittills under 2020-talet.
Foto: Rickard Johnston
Vår tidning har sammanställt alla målskyttar i våra lokala lag under första halvan av 2020-talet och med ett måls marginal plockar Simon Sandholm hem förstaplatsen. Tvåan Robin Lundahl har gjort flest mål för ett och samma lag under perioden – 61 fullträffar för Tjust IF – men Sandholm klättrade förbi tack vare säsongens 30 mål i Hjorted/Totebo. Totalt har han gjort 46 mål för H/T och 16 mål för Västerviks FF på 2020-talet.
– Det är alltid kul att göra lite pytsar. Sen känner jag väl själv att jag inte har varit i min bästa form de här åren. Jag har haft en del skador och hade kunnat ha bättre utdelning, säger 26-åringen.
Sandholm har ett förlutet i både Vimmerby IF, Västerviks FF och Åtvidabergs FF och har erfarenhet av både division ett, två och tre sedan tidigare. Att han smäller in många mål i division fem är därför inte helt överraskande.
"Alltid varit min största styrka"
Förvånad över att du har gjort flest mål?
– Nja, förvånad vet jag inte. Att göra mål är det jag har varit bra på sedan jag var liten, men det är kul att det finns statistik på det också.
Vad är det som gör dig så målfarlig?
– Jag har ett hyfsat avslut och dyker upp där man ska dyka upp. Det har alltid varit min största styrka. Sen är det snabbheten, men den börjar väl försvinna lite nu.
Flera derbyn väntar
Simon Sandholm var en starkt bidragande faktor till att Hjorted/Totebo tog klivet upp i division fyra och nästa år väntar derbyn mot IFK Västervik och Tjust IF.
– Det ska bli jättekul. Många matcher med heta känslor och det är roligt när det händer något extra. Vi ska bygga vidare på det vi har gjort och försöka etablera oss. Vi har en stark grund i laget med många duktiga fotbollsspelare så jag tror absolut att det finns goda chanser till det.
Hur många mål gör du?
– Bra fråga. Först och främst vill jag hålla mig hel, sen får vi se. Jag hoppas göra några i alla fall.